Twój dom może być inteligentny!

Wyobraź sobie, że twój dom samoczynnie zapala dla ciebie światło w pokojach, do których wchodzisz, steruje roletami o określonych godzinach, żebyś nie musiał otwierać i zamykać ich sam, a nawet sam może rozpocząć przygotowywanie dla ciebie kawy – to nie przyszłość, to możliwe nawet dzisiaj!

Systemy typu „inteligentny dom” cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem, także w Polsce. Nie tylko wybierają je amatorzy nowinek technologicznych, ale również ci, którzy doceniają komfort oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo także możesz sporo oszczędzić, ponieważ system tego rodzaju będzie samoczynnie regulował działanie urządzeń w celu obniżenia ilości zużywanej przez nie energii.

„Inteligentny dom” to rozwiązanie, dzięki któremu można zautomatyzować działanie praktycznie każdego urządzenia elektrycznego w budynku. Bardzo często w skład takiego sytemu wchodzą oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzacja dla sterowania temperaturą pomieszczeń, także wentylacja, monitoring, systemy alarmowe, systemy ogrodowe, na przykład do nawadniania roślin. Oczywiście, to tylko kilka z tych najczęściej stosowanych, ponieważ znacznie więcej może zostać włączonych do systemu.

Użytkownik samodzielnie może określić harmonogram działania systemu, wyznaczając odpowiednie daty i godziny włączania i wyłączania danego sprzętu. Także można sterować nim na odległość – przez urządzenia mobilne czy komputer.

Aby sprawić, że dom stanie się inteligentny, nie trzeba wcale przygotowywać się na skomplikowane prace w tym kierunku. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się systemy bezprzewodowe, które nie wymagają tworzenia skomplikowanego okablowania.

Zobacz także: