Systemy monitoringu analogowego są zakładane coraz rzadziej, chociaż nadal pod względem ich liczebności są one na pierwszym miejscu. Gdy jednak liczy się wysoka jakość obrazu, wtedy warto zdecydować się na nowej generacji rozwiązania – monitoring sieciowy, czyli IP, który bazuje na kamerach IP.
Kamerami IP nazywa się urządzenia, które są połączeniem kamery oraz komputera. Ich zadaniem jest rejestrowanie i przesyłanie obrazu na żywo przez sieć IP, który następnie trafia do rejestratora oraz do upoważnionych użytkowników, nawet na znacznych odległościach, na przykład możliwy jest podgląd na komputerze czy smartfonie. Podgląd obrazu, jego zapisywanie oraz zarządzanie wizją kamery IP ma miejsce z użyciem infrastruktury sieci bazującej na standardowym protokole IP.
Każda kamera IP posiada własny adres IP. Jest ona włączona do sieci, ale nie musi być podłączana bezpośrednio do komputera, dlatego też można umieścić urządzenie tego rodzaju w praktycznie dowolnym miejscu.
Większość oferowanych obecnie kamer IP to kamery megapikselowe, które nagrywają obraz rozdzielczości Full HD. To powoduje, że jedna kamera jest w stanie objąć szeroki obszar i zapewnić precyzyjny, kontrastowy obraz z możliwością wykonania precyzyjnego zoomu. To powoduje, że kamery IP wykorzystywane są obecnie tak często i mają wielu zadowolonych użytkowników – zarówno prywatnych, jak i w firmach, instytucjach.