Prawidłowe wykonanie i wyregulowanie bramy przesuwnej

Wśród bram wjazdowych największym powodzeniem cieszą się obecnie bramy przesuwne – samonośne. Wybierane są zarówno na posesje domów jednorodzinnych, jak i również przez firmy, które potrzebują niezawodnie działającej bramy o wygodnej obsłudze.

Bramy przesuwne samonośne posiadają profil wykonany ze stali lub z aluminium, który posiada wycięcie w środku. Na jego bazie zbudowana jest cała konstrukcja skrzydła bramy. Profil ten współpracuje z zespołami wózków jezdnych z łożyskowanymi rolkami, dzięki czemu możliwe jest przesuwanie bramy w celu jej otwarcia lub zamknięcia.

Aby brama mogła działać prawidłowo, konieczne jest jej fachowe zamontowanie i następnie wyregulowanie. Do instalacji bramy konieczne jest wykonanie jej fundamentu, na którym osadza się zespoły wózków jezdnych – to najczęściej betonowa płyta. Powinna ona cechować się odpowiednią grubością, ponieważ zbyt płytki fundament może skutkować się w podnoszeniu i opadaniu konstrukcji ze względu na przemarzanie gruntu. Również ważne jest stworzenie przeciwwagi dla bramy przesuwnej – będzie ona równoważyła jej ciężar w trakcie ruchu. Przeciwwaga powinna posiadać od 1/3 do 1/2 szerokości przejazdu.

Po dokonaniu montażu brama musi być także prawidłowo wypoziomowana, aby równo działać. W przeciwnym przypadku może samoczynnie otwierać się lub zamykać, pracować zbyt głośno i dodatkowo sprzyja to szybszemu zużywaniu się mechanicznych części siłownika bramy.

Montaż powinno się polecić doświadczonym w tym specjalistom, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży. Wtedy można mieć pewność, że brama będzie działała prawidłowo.

Zobacz także: