Rodzaje systemów monitoringowych

Systemy monitoringowe, CCTV, czyli telewizyjnych systemów dozorowych można podzielić na kilka różnych rodzajów. Podział ten zależny jest przede wszystkim od rodzaju transmisji danych z kamery do rejestratora, a także od rodzaju kamery.

Zasadniczo systemy te można podzielić na dwa rodzaje:

  • monitoring analogowy
  • monitoring IP – sieciowy

Dostępne są jednak jeszcze inne rodzaje systemów, które wyróżniają się nieco innym sposobem działania. Poniżej przedstawiamy je wszystkie.

Monitoring analogowy – stosowany od lat, najstarszy typ systemu CCTV, który przesyła dane analogowo. Są one dość tanie w wykonaniu oraz utrzymaniu, ale ich minusem jest niższej jakości obraz. Stanowią one większość obecnie używanych instalacji, chociaż powoli wypierają je nowszej generacji systemy.

Monitoring IP – do transmisji danych wykorzystuje protokół internetowy, dlatego też każdy element systemu posiada własny komputer oraz kartę sieciową z numerem IP. W systemach monitoringowych tego rodzaju stosuje się cyfrowe kamery megapikselowe, które potrafią nagrywać obraz w jakości Full HD. Jest to jednak dość drogi system i bazuje on na niezawodności i przepustowości łącza internetowego.

Monitoring HD-CVI – interesującą technologia, w przypadku której sygnał megapikselowy przesyłany jest w analogowej domenie i z użyciem tego samego okablowania, to atrakcyjna alternatywa dla systemów analogowych, dzięki której można poprawić jakość obrazu.

Monitoring HD-SDI – pozwala na przesyłanie danych cyfrowych, w tym także obrazu wysokiej rozdzielczości po kablach koncentrycznych, jest rzadko stosowany.

Zobacz także: