Kamera i obiektyw do monitoring domu

Przy budowie systemu monitoringowego do domu bardzo ważne jest dobranie odpowiednich jego elementów – jednym z kluczowych są kamery i obiektywy, które umożliwiają rejestrację obrazu, przekazując go do rejestratora, gdzie jest on nagrywany lub przesyłany dalej.

W sprzedaży znajduje się szeroka gama kamer i obiektywów tego rodzaju. Można podzielić je na następujące:

  • wewnętrzne i zewnętrzne
  • sieciowe (IP) i analogowe
  • kopułkowe, kompaktowe, obrotowe i tubowe

Przy dobraniu właściwego sprzętu trzeba wziąć pod uwagę, jaką scenę ma on rejestrować. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są kamery IP – megapikselowe, które działają cyfrowo i pozwalają uzyskać obraz w jakości Full HD, czyli wyjątkowo precyzyjny, o dobrym kontraście, umożliwiający także wykonanie sporego zoomu. W przypadku kamer analogowych pod uwagę bierze się liczbę linii – im więcej, tym lepiej.

Standardowym rozwiązaniem jest obiektyw 3.6 mm w kamerze z przetwornikiem 1/3”, do daje kąt obserwacji rzędu 67° przy odległości 10 metrów. Do domów bardzo często wybierane są kamery z regulowaną ogniskową. Wtedy można dopasować ją manualnie do swoich potrzeb. Zależnie od modelu pozwalają one na obserwację w kącie 90° do ok. 17°.

Warto też zdecydować się na kamerę z oświetlaczem podczerwieni – wtedy będzie mogła ona działać nawet w nocy czy przy słabszych warunkach oświetleniowych.

Zobacz także: